ایلان ماسک : پهنای باند اینترنت ماهواره‌ای استار‌لینک، 300مگابیت بر ثانیه

ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت هوافضایی اسپیس‌ایکس و تسلا موتورز در رابطه با سرویس اینترنت ماهواره‌‎ای استار‌لینک که پیش‌تر از آن صحبت کرده بودیم، وعده‌های امیدوار کننده‌ای می‌دهد.با وجود اینکه این پروژه تازه شروع به کار کرده، ایلان ماسک در توییتر خود بیان کرد تا اواخر سال میلادی پیش‌رو انتظار دوبرابر شدن سرعت این سرویس و ارتقای این سرعت از 150 مگابیت بر ثانیه به 300 مگابیت بر ثانیه را دارد.

نه تنها سرعت این سرویس به طور چشم‌گیری افزایش خواهد یافت، بلکه ایلان ماسک ادعا کرده است که مدت زمان تاخیر در رفت و برگشت یک سیگنال از مبدا به مقصد در این سرویسی که برنامه دارد تا ارائه دهد، حدود 20 میلی‌ثانیه کاهش خواهد یافت. در صورتی که این ادعا صحت داشته باشد، سرویس اینترنت استار‌لینک با اینترنت های کابلی پر‌سرعت وارد رقابتی سرسختانه خواهد شد.

میزان پوشش اینترنت ماهواره‌ای استار‌لینک

استارلینک اخیراً بخش محدودی از سرویس اینترنت ماهواره‌ای خود را به کاربران ارائه داده است. بخش جذاب این اینترنت ماهواره‌ای، قابلیت گسترش و تحرک آن است. از آنجا که این بستر نیازی به کابل کشی ندارد، این امکان را به عموم کاربران حتی کسانی که در مناطق روستایی زندگی می‌کنند، می‌دهد تا به اینترنت پرسرعت ماهواره‌ای دسترسی پیدا کنند.

پیش سفارش این سرویس اینترنت ماهواره‌ای استار‌لینک، از اواسط بهمن ماه گذشته شروع شد و کاربران این سرویس در حال حاضر با شور و شوق در حال تست سرعت این سرویس می‌باشند. خبری که امروز به دست ما رسید بیان ایلان ماسک در پاسخ به یکی از این کاربران بود که گفته بود :
“در آینده‌ای نزدیک، این سرعت دو برابر خواهد شد و به 300 مگابیت بر ثانیه خواهد رسید و تاخیر این سرویس تا اواخر سال میلادی 2021، 20 میلی‌ثانیه کاهش خواهد یافت”
دوشنبه چهارم اسفند ماه 1399 (22 فوریه 2021)

ایلان ماسک از نحوه عملکرد اینترنت‌ استار‌لینک چه می‌گوید؟

اگر به‌دنبال توضیح بیشتری درباره این تاخیر هستید، تاخیر این سرویس، مدت زمانی است که یک سیگنال نیاز دارد تا کوتاه‌ترین مسیر از ماهواره به سطح زمین و بازگشت از زمین به ماهواره را طی کند. به خاطر نحوه عملکرد ماهواره‌های استار‌لینک، به طور کلی در هر لحظه 12000 ماهواره دور زمین در حال چرخش هستند و منظور از کوتاه‌ترین مسیر، این است که سیگنال نزدیک‌ترین ماهواره را پیدا کند.

این شبکه، سراسر جهان را پوشش خواهد داد اما ایلان ماسک در توییت اخیر خود بیان کرد که استار‌لینک، بهترین عملکرد خود را در مناطقی با تراکم جمعیت متوسط یا کم ارائه می‌دهد. برای مناطق شهری، اینترنت همراه همیشه یک برتری هایی دارد و البته کاربران مناطق پرجمعیت تمایل به این دارند که گزینه های زیادی برای ارائه اینترنت داشته باشند تا از میان آنها یکی را انتخاب کنند.

“بخش عظیمی از سیاره زمین تا پایان سال و باقی آن تا سال آینده و پس از آن مناطق پرجمعیت تر، تحت پوشش قرار خواهد گرفت. نکته مهم این است که اینترنت همراه همیشه در مناطق پرجمعیت برتری ها و مزیت هایی دارد و اینترنت های ماهواره‌ای بهترین عملکرد خود را در مناطقی با تراکم جمعیت کم یا متوسط ارائه خواهند داد.”
ایلان ماسک، دوشنبه چهارم اسفند ماه 1399(22 فوریه 2021)

تجهیزات استار‌لینک 500‌دلار می‌باشد و ماهیانه چیزی حدود 99‌دلار را به کاربران برمی‌گرداند. اگرچه این رقم ممکن است زیاد باشد، اما ایلان ماسک قصد ندارد استار‌لینک به اولین اینترنت ماهواره‌ای که ورشکسته می‌شود تبدیل شود.
علاوه‌بر این اسپیس‌ایکس درخواست هایی از فدرال داشته، تا برنامه های ارزان‌تری نیز برای افراد کم درآمد داشته باشد. در صورت تصویب، استار‌لینک می‌تواند ماهیانه حدود 10 دلار از خدمات خود را به کاربران ارائه دهد. در حال حاضر افراد برخی از مناطق، از جمله شمال غربی ایالات متحده و بخش هایی از کانادا می توانند برای این سرویس ثبت نام کنند و از این اینترنت لذت ببرند.

منبع خبر : rokida.com

یک دیدگاه ارسال کنید